اجرت المثل نگهداری از مادر

 

اجرت المثل نگهداری از مادر چگونه است؟ در این مطلب قصد داریم در مورد اجرت المثل نگهداری مادر صحبت کنیم. در شرایطی که یکی از فرزندان کاملاً تنهایی مراقب مادر باشد و از او نگهداری کند از آن جهت که عمل هر فردی ارزش دار می باشد، میتواند در ازای نگهداری مادر طبق قانون، اجرت المثل نگهداری از مادر را طلب کند. نحوه مطالبه اجرت المثل را در این متن به شما خواهیم گفت.

شما می توانید با ارائه یک دادخواست به دادگاه طبق نظر کارشناس، مبلغ اجرت المثل نگهداری از مادر را دریافت نمایید. توصیه ما به افراد این است که به جای سپردن مادران و یا پدران خود به خانه های سالمند خود این کار شایسته را برعهده بگیرند. با افزایش جمعیت سالمندان این امر بسیار در خانواده ها رواج یافته و بسیاری از افراد پدر و مادر خود را به تنهاییم نگهداری می کنند.

این امر مثل زمانی است که پدران و مادران کودک خود را از خطرات مراقبت می کردند و مانند حصاری به دورش  مراقب کودک بودند. در کل ما در این متن قصد داریم تا موضوعاتی که مرتبط به اجرت المثل نگهداری از مادر می باشد را بررسی کنیم. پس تا پایان با وکیل مرتضایی همراه باشید.

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل ملکی در تهران

اجرت نگهداری از مادر در قانون

 طبق عرف زمانی که یک فرد در کانون خانواده قرار می‌ گیرد و عضو آن می‌ شود یک سری از وظایف را نسبت به سایر اعضای خانواده دارد. در سال های ابتدایی زندگی معمولاً پدر و یا مادر باید از فرزندان مراقبت کنند و آن ها را تحت حضانت خود را بگیرند و البته هزینه را به عنوان نفقه به آن ها پرداخت کنند.

اما بعد از اینکه والدین به سن کهسنالی عرفتند و قادر به انجام امور روزانه خود نبودند و از لحاظ مالی نیاز داشتند تا مخارج و هزینه های آن ها از سوی فرزندان انجام شود، نوبت فرزندان می باشد که آن ها را مراقبت کنند. لذا آن ها باید از پدر و مادر خود ضمن احترام نگهداری کنند و نیازهای مالی آن ها را برطرف کنند.

 

 

اجرت المثل نگهداری از مادر

 

اما بعضی از فرزندان به دلیل شرایط امروزی زندگی وظایف قانونی، شرعی و اخلاقی خود را رعایت نمی کنند و بعضی از موارد یک فرزند به تنهایی تکفل امور والدین خود را برعهده می‌ گیرد. در این شرایط این سوال به وجود می‌ آید که نگهداری از مادر اجرت المثل به همراه دارد؟ قانونی در این مورد برای مطالبه این اجرت وجود دارد؟ باید بگوییم که بله در قانون مدنی همچنین قانونی پیش بینی شده و شما می توانید از سایر فرزندان اجرت المثل نگهداری مادر را طلب کنید.

چگونگی مطالبه اجرت نگهداری از مادر

 همانطور که گفته شد در قانون مواردی ذکر شده که شما در صورت تکفل مادر خود، می توانید اجرت المثل نگهداری از مادر را طلب کنید. سوالی که به وجود می‌ آید این است که نحوه این مطالبه چگونه می باشد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که برای مطالبه باید دادخواست را تنظیم کرده و سپس آن دادخواست را به دادگاه ارائه کنید. لذا شما باید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی رفته و تقاضای خود را ثبت کنید.

در این زمینه باید تمامی اسناد و مدارکی که نشان دهنده مراقبت شما از مادر می باشد را ضمیمه پرونده کنید. در صورتی که مادر خود منبع درآمد و یا اموالی داشته باشد، می شود که این اجرت المثل را از این اموال استیفا کرد. در صورتی که ما در هیچ گونه منبع درآمدی و هیچ اموالی نداشته باشد این پول باید از فرزندان گرفته شود.

 

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل کیفری در تهران

 

مبلغ اجرت المثل نگهداری از مادر چه میزان است

 

در این مورد می توان گفت که میزان مبلغ با توجه به شرایط تعیین می شود. اگر مادر فقط نیاز به خورد و خوراک و پوشاک داشته باشد یک هزینه به عنوان اجرت المثل داده می‌ شود. اما اگر به پزشک و یا مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشد این مبلغ تغییر خواهد کرد.

 توجه داشته باشید اگر مادر توسط دختر مجرد نگهداری شود و آن دختر در خانه پدری سکونت داشته باشد بقیه وراث می توانند از او سهم اجاره بهای خود را بخواهند. البته که آن دختر مجرد که در خانه پدری زندگی می کند، می‌تواند متقابلاً به دلیل مراقبت از مادر، اجرت المثل نگهداری از مادر را از باقی وراث طلب کند.

در کل باید گفت که نگهداری از مادر یک وظیفه و البته یک سعادتی است که نصیب همه افراد نخواهد شد. پس سعی کنید با نگهداری از مادر و پدر، این سعادت را نصیب خود کنید.

 

منبع : www.desiringgod.org

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *