انتقال مال غیر خودرو

 

انتقال مال غیر خودرو چیست؟ امروزه متاسفانه به خاطر شرایط بد اقتصادی و معیشتی که بر جامعه حکمفرما شده است جرائم مختلفی به وقوع می پیوندد. نکته قابل توجهی که باید به آن توجه کرد جرم ها دیگر جرائم ابتدایی و قدیمی مانند زورگیری، سرقت، کیف قاپی و غیره نمی باشد بلکه خیلی از جرائم مربوط به اموال و مشخصاً مالکیت ها می باشد.

این روزها انتقال مال غیر به عنوان یک جرم بسیار انجام می شود ما در این مقاله قصد داریم که به بررسی انتقال مال غیر و مشخصات فروش یا انتقال مال غیر خودرو بپردازیم پس تا آخر این مطلب همراه وکیل مرتضایی باشید.

جرم فروش یا انتقال مال غیر خودرو

طمع ، نوسانات بازار ،وجود قصد مجرمانه ، عدم آگاهی همگی این موارد مجموعه عواملی هستند که منجر می شود فردی پس از وقوع یک معامله با شخصی مجدداً همان ملک یا ماشین را به شخص دیگری بفروشد در واقع این شخص مالی که متعلق به خودش نمی باشد را به کس دیگری می فروشد این می تواند جامع ترین تعریف از انتقال مال غیر باشد.

این جرم از دو منظر می تواند قابل بررسی باشد اول از دیدگاه حقوق مدنی که همان حقوقی می شود و از نظر حقوق جزا یا کیفری.

قانون مدنی درباره فروش مال غیر اذعان دارد که معامله دوم که توسط فروشنده انجام شده صحیح نیست مگر اینکه خریدار اول آن را تایید نمایند، یا به عبارت دیگر وضعیت صحت معامله دوم تنها در یک صورت میتواند صحیح باشد آن هم اینکه خریدار اول آن را تایید کند. اگر خریدار اول این معامله را نقض کند معامله دوم نقض می شود. برای آشنایی با بهترین وکیل فروش مال غیر لطفا کلیک کنید.

برای اینکه بهتر متوجه فروش یا انتقال مال غیر خودرو شوید به این مثال توجه کنید.

شما به عنوان یک مشتری از یک شخصی خودرویی را خریداری می کنید این شخص ممکن است که برای شما قولنامه ای صادر کند بعد از شما این شخص خودرو را به شخص دیگری بفروشد در این حالت شخصی که شما از آن خودرو خریده اید عمل و یا بهتر بگویم مرتکب جرم فروش یا انتقال مال غیر خودرو شده است.

هر چند که در بعضی از مواقع ممکن است که شخصی با دستکاری اسناد و مشخصات فردی دیگر مال او را به شخص دیگری بفروشد که متعلق به آن نیست.

مطابق مقررات حقوق جزا عمل شخص فروشنده جرم انتقال مال غیر است که در بین عامه مردم به عنوان فروش مال غیر شناخته می شود.

انتقال مال غیر خودرو

 

منظور از عینا و منفعتا در فروش مال غیر( خودرو )چیست؟

خوب است که بدانید یکی از انواع مختلف تقسیم بندی اموال در حقوق تقسیم بندی به عین و منفعت می باشد به شکل خلاصه و پرهیز از اضافه گویی، منظور از عینا در قانون مذکور انتقال و فروش مال یا خودرو به خریدار می باشد. که باعث می شود این انتقال مالکیت از دو سر شده و مال متعلق به خریدار شود ولی فروشنده مجدداً همان را که ممکن. است  ملک و یا خودرو باشد به شخص دیگری بفروشد.

اما در مقابل آن منفعت قرار دارد منفعت همانطور که از نامش پیداست در حقوق نشانگر این موضوع می باشد که فرضی که به موجب قانون یا قرارداد بتوانند از مال دیگری نفع و فایده ببرد به عبارتی ساده تر در قرارداد اجاره ای مالک است که با اخذ اجاره از مستاجر به وی اجازه می دهد که از آن استفاده کند.

در واقع مالک از این موضوع نفع و منفعت می برد. در بعضی از مواقع این اجاره اجاره ملک و در بعضی از موارد خودرو می باشد.

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل کیفری در تهران

 

چگونه باید از فردی که انتقال مال غیر خودرو انجام داده است شکایت کنیم؟

شاید این سوال، سوال تمام کسانی باشد که خودروی خریداری شده شان توسط یک شخص به شخص دیگری فروخته شده باشد به منظور ثبت شکایت از جرم فروش و یا انتقال مال غیر خودرو ابتدا باید با مراجعه به دادسرا و ثبت شکواییه با مضمون انتقال مال غیر خودرو به انضمام تامین خواسته مبنی بر منع نقل و انتقال طرح شکایت کرد.

البته شما باید هزینه دادرسی که معمولاً معادل ۱۰ هزار تومان است را بپردازید تا شکایت شما ثبت شود.

نکته قابل ذکر این است که اگر موضوع ملک و یا مال غیر منقول باشد شما باید به دادسرای محلی که ملک در آن قرار دارد مراجعه کنید  و اگر مالک مال منقول مانند خودرو باشد باید به دادسرای که محل زندگی مجرم یا همان کسی که اقدام به انتقال مال غیر خودرو شما کرده است رفت و در آنجا ثبت شکایت کنید.

بجز اقدام برای طرح شکایت از طریق دادسرا شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات قضایی و پرداخت هزینه دادرسی و مربوط به سامانه ابلاغ ثنا نسبت به ثبت شکایت اقدام کنید.

 

منبع : www.dmv.ca.gov

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *