انواع و اقسام حجر

 

انواع و اقسام حجر کدامند؟ ما در این متن قصد داریم تا به انواع و اقسام حجر بپردازیم. توجه داشته باشید که حجر در لغت یعنی منع و در حقوق به کسی که از اداره امور خود بدون دخالت کس دیگری منع شده باشد و از لحاظ قانونی اجازه این کار را نداشته باشد محجور می گویند. به طور مثال یک سری از امور مانند امور مالی می باشند که افراد صغیر نمی توانند در آن امور مالی دخالت کنند.

از لحاظ غیر مالی هم می توان به دخترانی اشاره کرد که به دلیل رشد کافی نمی تواند ازدواج کنند. در کل باید بگوییم، به کسی که در انجام اقدامات و امورات خود چه غیر مالی و چه مالی منع شود فرد محجور می گویند. در کل می توان گفت که حجر انواع و اقسام متفاوتی را دارد که باید دسته بندی های متفاوتی را برای این کلمه عنوان کرد. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع و اقسام حجر مانند عام و خاص، قضایی، حمایتی و… بپردازیم. پس تا پایان این متن ما را دنبال کنید.

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل ملکی در تهران

 

انواع و اقسام حجر؛  حجر خاص و حجر عام

گفتیم که انواع و اقسام حجر در نمونه های متفاوتی وجود دارد. اما اولین قسم آن حجر عام و خاص می باشد. لذا در حجر عام و حجر خاص به طور کل فرد محجور از تمامی اقدامات حقوقی و اعمال حق ممنوع می باشد. این نوع حجر برای افراد مجنون و یا دیوانه تعریف می ‌شود.

توجه داشته باشید که در مقابل حجر خاص نمونه های دیگری هم وجود دارد. به طور مثال حجر تاجر ورشکسته فقط از دخالت در اموال مالی خود می باشد. در واقع آن تاجر فقط از رسیدگی به امور مالی اش منع شده و نه از امور غیر مالی خود.

انواع و اقسام حجر

حجر در امور مالی و غیرمالی

از دیگر انواع و اقسام حجر می توان به حج در امور مالی و غیرمالی اشاره کرد. توجه داشته باشید در زمانی که حجر فقط و فقط مربوط به امور مالی باشد، مانند حجر سفیه، حجر در امور مالی گفته می شود. اما در زمانی که این حجر هم شامل امور غیر مالی و هم شامل امور مالی شود، حجم در امور مالی و غیرمالی گفته خواهد شد.

حجر قانونی و قضایی

از سایر انواع و اقسام حجر می توان به حجر قضایی و قانونی اشاره کرد. ممکن است حجر با حکم دادگاه و بر اساس حکم قانونی ایجاد شود. در کل می توان گفت حجر قانونی به حجری گفته می شود که حکم دادگاه در آن نیاز است و قانون آن را کاملاً از قبل پیش‌بینی کرده است. مثل حجر صغیر. اما زمانی که حجر قضایی می باشد به حجری گفته می‌ شود که به سن بلوغ رسیده باشد و دچار جنون شده باشد. در این حجر حکم قاضی دادگاه بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل کیفری در  تهران

 

بحث پایانی

در کل باید توجه داشته باشید که در صورت وجود مشکلات قانونی باید از وکلا استفاده کنید. هر کدام از انواع و اقسام حجر می ‌تواند موجب بطلان قرارداد ها شود. اساساً حجر به معنای اهلیت اجرای حق می باشد. توجه داشته باشید که اسباب حجر از لحاظ فقه امامیه متفاوت است که می توان از آن ها به سفه، بردگی، جنون، فلس، صغر یا کسی که توبه اش پذیرفته نخواهد شد، فرد رو به موت اشاره کرد.

اما اگر از دیدگاه فقهای عامه بخواهیم اسباب حج را مورد بررسی قرار دهیم باید به ۴ مورد سفه، صغر، اسباب حجر در قانون مدنی و جنون ادواری و کلی اشاره کرد. لذا ما توصیه می‌ کنیم در انجام معامله حتما به این نکات توجه داشته باشید. که فرد دچار حجر نشده باشد در مورد سوال هایی که برایتان به وجود می آید می توانید از مشاوره های ما استفاده کنید و یا سایر مقالات سایت را مورد بررسی قرار دهید. از اینکه تا پایان با وکیل مرتضایی همراه بودید بسیار سپاسگزاریم.

 

منبع : www.bestlawyers.com

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *