دعاوی ملکی حقوقی

 

دعاوی ملکی حقوقی چیست؟ با توجه به شرایط فعلی کشور و با توجه به قیمت ملک، امروزه املاک و مسکن به عنوان یکی از بهترین گزینه ها برای سرمایه گذاری به حساب می آید. با توجه به این موضوع، دعاوی ملکی هم افزایش پیدا کرده و مورد توجه قرار گرفته است. لذا وکلا همواره پرونده هایی را در این زمینه خواهند داشت.

لذا ما در این متن قصد داریم تا اطلاعاتی را در مورد انواع دعاوی ملکی و نکاتی که به این موضوع وابسته است، مورد بررسی قرار دهیم. در کل باید گفت دعاوی ملکی به ۳ بخش تقسیم می شود. دعاوی ملکی حقوقی، دعاوی ملکی کیفری و دعاوی ملکی ثبتی این سه بخش هستند. ما در ادامه یک به یک این دعاوی را مورد بررسی قرار داده و اطلاعات کاملی را به شما ارائه خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید. شما میتوانید با مراجعه به سایت با وکیل علی مرتضایی بهترین وکیل ملکی در تهران آشنا شوید.

دعاوی ملکی حقوقی

دعاوی ملکی حقوقی یکی از نمونه های دعاوی ملکی به حساب می آید که البته از مهمترین آن ها است. لذا این مورد بیشترین تعداد پرونده را در دادگاه ها به خود اختصاص می دهد. لذا قانون برای حل و فصل کردن این اختلافات و رسیدگی به این پرونده ها قوانینی را پیش‌ بینی کرده است و البته شرایط خاصی را برای آن در نظر گرفته است.

قضات سعی می کنند با توجه به جهات مختلف پرونده و البته نکات ارائه شده توسط وکیل امور ملکی این زاویه ها را بررسی کرده و به آن پرونده حکم دهد. از مهم ترین دعاوی ملکی حقوقی می توان به فک رهن، الزام به تحویل ملک، سند های ضمانتی، الزام تنظیم سند رسمی، الزام به دریافت پایان کار، رفع تصرف عدوانی، درخواست دریافت مطالبه اجرت المثل، درخواست مطالبه سر قفلی، تجویز انتقال منفعتی از فردی به فرد دیگر و… از مهم ترین نمونه های دعاوی به حساب می آیند.

لازم به ذکر است در این نوع دعاوی بحث اصلی بیشتر بر روی اشتباهات، اختلافات و یا خساراتی می باشد که به دلیل سهل انگاری ها به وجود آمده است. لذا در این نوع پرونده ها مسائلی مانند ارتکاب به جرم و یا خساراتی که عمدی وارد شده باشد و یا کلاهبرداری به وجود آمده باشد، به هیچ وجه مطرح نیست.

دعاوی ملکی کیفری

در این نوع دعاوی، برخلاف دعاوی ملکی حقوقی مسئله اصلی بر روی تخلفات عمدی، کلاهبرداری ها و یا ارتکاب به جرم می باشد. اما بهتر است بررسی کنیم که مهمترین دعاوی ملکی کیفری چه می باشند.

از مهمترین آن ها می توان به جعل اسناد ملکی برای فریب و یا کلاهبرداری، ارتکاب جرم کلاهبرداری در فروش و یا خرید املاک، انجام خیانت در امانت، فروش غیرقانونی املاک به یک یا چند فرد دیگر، فروش مال غیر به افراد و یا فرد دیگر، انجام فساد و تبانی، استفاده از اسناد جعلی، تغییر کاربری یک زمین بدون داشتن مجوز، ورود غیر مجاز به املاک دیگران را می توان از مهم ترین دعاوی در این بخش نام برد. لذا قضات با توجه به اسناد و توضیحات وکیل آن پرونده این مشکلات را بررسی و برای رفع آن حکم می دهند.

 

دعاوی ملکی حقوقی

دعاوی ملکی ثبتی

اگر بخواهیم به صورت ریز به این مورد رسیدگی کنیم، باید بگوییم که دعاوی ملکی ثبتی در دل دعاوی ملکی یافت می شود. اما به دلیل این که این مورد حساسیت بسیار بالایی را دارد و سند در آن دخیل است، به طور جداگانه بررسی و دسته بندی می شود. اما بهتر است به مهم‌ترین دلایل این دعاوی رسیدگی کنیم.

دعاوی مانند باطل شدن یک سند به دلایل مختلف، باطل شدن اجراییه ثبتی املاک، ابطال سند مالکیت معارض، دعوی ملکی، اجرای ثبت دعوی، افراز ملک دعوی توقیف انجام عملیات اجرایی و… از مهم‌ترین این دعاوی می باشند. توجه داشته باشید که عجله کردن و یا سهل انگاری در زمان خرید و یا فروش باعث این گونه از مشکلات خواهند شد و برای رفع آن حتماً باید از طریق طرح دعوی ثبتی استفاده نمود.

سخن پایانی

در پایان از افرادی که دچار مشکلات دعاوی ملکی می شوند، انتظار می رود برای رفع این مشکلات به افراد متخصص مانند وکلای حرفه ای در این امر رجوع کنند. لذا به دلیل اینکه شما به قانون آگاهی ندارید، ممکن است دچار پیچیدگی های پرونده شوید و شانس بردن پرونده را از دست دهید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مشکلات حقوقی سایت وکیل مرتضایی را دنبال کنید.

 

منبع : www.legalmatch.com