صلح عمری ملک بدون سند

 

از لحاظ قانونی صلح عمری ملک بدون سند امکان پذیر می باشد. نحوه انجام این کار بدون سند روال خاص خود را دارد.

نحوه این کار این است که روی یک برگه بدون سربرگ دار تمامی مفاد صلح عمری را نوشته و شرایط گفته شده را درج کرده و سپس ذیل آن را امضا کنند. از جمله شرایطی که برای این موضوع است قرار دارد این است که این قرارداد به صورت دستی نوشته شود و شرایط عمومی در آن نوشته شده باشد.

در کل نیاز به هیچ گونه سند رسمی در صلح عمری بدون سند وجود ندارد. می توان گفت که صلح عمری یکی از نمونه های قرارداد مرسوم به حساب می آید. برای آشنایی با بهترین وکیل فروش مال غیر، لطفا کلیک کنید.

لذا استفاده از صلح عمری تا زمانی که طرفین زنده می باشند اعتبار دارد و می توان از آن استفاده کرد. استفاده از صلح عمری برای انتقال دادن اموال به افراد دیگر به مثل همسر و یا فرزند بسیار مناسب به نظر می‌ رسد. در ادامه اطلاعات کافی در مورد صلح عمری ملک بدون سند به شما خواهیم داد.

صلح عمری ملک بدون سند شدنی است؟

در جواب این سوال باید بگوییم که قرارداد صلح عمری قراردادی است که یکی از طرفین برای انتقال ملک خود و فرد دیگری اقدام می نماید. اما شرطی که در این قرارداد گذاشته می‌ شود این است که در زمان حیات فرد انتقال دهنده، آن فرد بتواند از تمامی منافع آن ملک استفاده کند.

لذا از این قرارداد می‌ توان به جای وصیت هم استفاده کرد. این قرارداد معمولاً برای انتقال خانه به همسر یا فرزند استفاده می شود. اما سوالی که در اینجا به وجود می‌ آید این است که آیا انجام این قرارداد بدون سند امکان پذیر می باشد؟ در این مورد باید بگویم که بله در صورتی که سندی وجود نداشته باشد با استفاده از قرارداد صلح عمری ملک بدون سند، مشکل قانونی نخواهد داشت. برای آشنایی هر چه بیشتر با بهترین وکیل ملکی در تهران و سپردن کار خود به یک کاربلد لطفا کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : شرایط و ضوابط دعاوی خانوادگی

 

شرایط امضای قرارداد صلح عمری ملک

 در پاراگراف قبل به این موضوع پرداخته شد که قرارداد صلح عمری بدون سند انجام خواهد شد. اما سوالی که به وجود می‌ آید این است که شرایط انجام صلح عمری چطور می باشد. در این مورد باید گفت که مهمترین شرایط آن همان شرایطی عمومی صحت قراردادها است.

 

صلح عمری ملک بدون سند

 

یعنی که هر کدام از طرفین قرارداد باید رضایت و اهلیت آن را داشته باشند. لذا افراد سفیه، مجنون و یا صغیر و یا حتی افرادی که از لحاظ قانونی دچار مشکل می باشند و ممنوعیت هایی را دارند، نمی توانند در اموال خود تصرف داشته باشند. اما از دیگر شرایط امضای قرارداد این است که بدون مراجعه به محضر بتوانند قرارداد صلح عمری ملک را امضا نمایند.

چگونگی استفاده از صلح عمری ملک بدون داشتن سند

در پاراگراف های بالا به این سوال ها جواب دادیم که بدون سند امکان پذیر می باشد و به این نتیجه رسیدیم که بله طبق شرایط گفته شده به راحتی می توان بدون سند این کار را انجام داد. اما اینکه چطور باید این کار را انجام داد سوالی است که باید به آن پاسخ بدهیم.

نحوه تنظیم صلح عمری ملک بدون سند به این صورت است که تمامی مواردی که در آن تفاهم شده است باید بر روی برگه سفید آمده و سپس طرفین آن را امضا نمایند.

اگر در زمان تنظیم صلح نامه عمری ملک بدون سند این صلح نامه به صورت دستی باشد باز هم اعتبار حقوقی دارد و در دادگاه می توان به آن استناد کرد. البته اگر در زمان تنظیم صلح نامه سند آماده نشده باشد و بعد از تنظیم آن آماده شد می‌ توان به محضرخانه رسمی مراجعه کرده و به صورت رسمی مفاد آن  را تنظیم کرد.

آیا به صورت شفاهی می توان صلح نامه را انجام داد؟ بله به صورت شفاهی می توان آن را انجام داد. اما به دلایل اختلافاتی که ممکن است بعداً بر سر این موضوع به وجود آید بهتر است که بر روی یک کاغذ مکتوب شود. توصیه ما این است که بعد از آماده شدن سند به دفترخانه ها مراجعه کرده و آن را به ثبت برسانید.

در پایان توصیه ما این است که برای انجام این کارها از یک فرد با تجربه در این زمینه یا از وکلای درجه یک نظرسنجی نمایید. وکیل مرتضایی همراه موکلین خود، تا انتهای پرونده است تا به احقاق حق موکلین خود به بهترین نحو ممکن بپردازد. با مراجعه به سایت وکیل مرتضایی از خدمات من بهره مند شوید.

 

منبع : trustandwill.com

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *