مشاوره حقوقی قبل از ازدواج

 

مشاوره حقوقی قبل از ازدواج چقدر اساسی و مهم است؟ ازدواج امر مقدسی است و یک پیوند زناشویی، عاطفی، ارتباطی بسیار محکمی است که در آن زوج و زوجه نسبت به مسائل مشترک، تعهد دارند. برای هر عهدی یک سری قوانین و ملاحظاتی صورت می کیرد که طرفین موظف به رعایت آن ها هستند. ازدواج نیز مانند هر تعهد دیگری دارای چهارچوب های حقوقی برای زن و مرد است.

اگر شما هم در شرف ازدواج هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا قوانین حقوقی این عهد محکم را بررسی کنیم.

قوانین حقوقی

پس از جاری شدن صیغه عقد، یک سندی تحت عنوان سند ازدواج به زن و مرد داده می شود که انواع حقوق هر دو در آن مشخص شده است. زن و شوهر بعد از امضای این شروط، موظف به اجرا آن ها هستند و نبایست از انجام آن ها سر باز زنند. قوانینی مثل:

و..

این ها مواردی هستند که در عقد نامه به امضای طرفین می رسند و هر دو ملزم به اجرای آن ها اند. البته نگران نباشید. در قسمت شروط ضمن عقد می توانید تمامی توافق ها با همسرتان را مکتوب و به امضا برسانید. بدیهی است در صورت امضای شروط ضمن عقد نیز، مرد و زن موظف به انجام آن هستند.

مزایای مشاوره حقوقی قبل از ازدواج

کوچک ترین مزیت مشاوره حقوقی قبل از ازدواج، شروع آگاهانه زندگی مشترک است. اگر شما از اختیارات مدنی و معنوی خود مطلع باشید، امتخاب و ازدواج بهتری خواهید داشت. برای مثال آقایان در زمان عقد هر چند عدد سکه یا ملک یا هر کالای بارزشی را به عنوان مهریه خانم در نظر می گیرند. غافل از اینکه مهریه خانم هر زمان که او مطالبه کند، باید پرداخت شود.

 

بیشتر بخوانید : انواع دعاوی خانوادگی و نحوه ثبت آن

 

یا بالعکس، خانم پس از چند سال زندگی مشترک متوجه رفتارهای ناشایست آقا مثل ضرب و جرح خانم، اعتیاد، روابط نامشروع می شود و قدم برای اصلاح آقا بر میدارد، اما متاسفانه کارساز نیست و در نهایت مجبور به جدایی می شود. اما متاسفانه در شروط خود حق طلاق بر عهده زن را نیاورده است و آقا هم ایشان را طلاق نمی دهد.

این ها نمونه هایی ساده است اما دادگاه های خانواده پر است از همین اختلافات. اهمیت مشاوره حقوقی قبل از ازدواج اینجا مشخص می شود. اگر زوجین از تمامی حقوق خود قبل از ازدواج آگاه باشند، دیگر شاهد ازدحام طلاق در دادگاه های خانواده نخواهیم بود. بیشتر زوجینی که به زندگی مشترک خود پایان می دهند، به این قوانین آشنایی ندارند.

مشاوره حقوقی قبل از ازدواج

 

انواع مشاوره حقوقی قبل از ازدواج

 

حق اشتغال و تحصیل زن: به طور کلی، مرد می تواند از تحصیل و اشتغال خانم در جامعه جلوگیری کند. مشاوره حقوقی حق اشتغال به خانم ها توضیح می دهد که داشتن این حقوق چه مزایایی دارد. البته توجه داشته باشید زمانی که شغل خانم، مسائل زندگی را تحت الشعاع قرار دهد و همسر و فرزندان را دچار مشکل کندف مرد می تواند زن را منع اشتغال کند.

حق طلاق زن: همان طور که در بالا توضیح داده شد، حق طلاق زن در برهه های زمانی مزیت دارد. اولویت هر زندگی بر پایه سازش و اصلاح امور می باشد اما در مواردی زن قادر به زندگی با همسر خود نیست. اگر حق طلاق به زن داده شده باشد به راحتی می تواند با مراجعه به داگاه طلاق بگیرد. حتی اگر مرد اصرار داشته باشد به زندگی مشترک ادامه دهد و به اصطلاح همسر را طلاق ندهد.( البته این مورد دارای شرایطی است که باید با وکیل مشورت شود)

 انجام انواع مشاوره های حقوقی قبل از ازدواج

قوانین حقوقی بسیاری وجود دارند که در هنگام عقد به امضای زوج و زوجه می رسند. با برخی از آن ها آشنایی داریم اما برخی دیگر خیر. عدم شناخت قوانین، در بسیاری از موارد به ضرر ما تمام می شود. مخصوصا در امر مهمی مانند ازدواج که طرفین پیمان محکم و دائمی را می بندند. با انجام مشاوره حقوقی قبل از ازدواج، آگاهانه وارد زندگی مشترک شوید.

وکیل مرتضایی با انجام مشاوره حقوقی قبل از ازدواج، در خدمت زوجین عزیز برای شروع بهتر زندگی مشترک هستند.

 

 

سوالات متداول

1.مزیت مشاوره حقوقی قبل از ازدواج چیست؟

کوچک ترین مزیت مشاوره حقوقی قبل از ازدواج، شروع آگاهانه زندگی مشترک است. اگر شما از اختیارات مدنی و معنوی خود مطلع باشید، امتخاب و ازدواج بهتری خواهید داشت.

2. نحوه انجام مشاوره حقوقی قبل از ازدواج چیست؟

عدم شناخت قوانین، در بسیاری از موارد به ضرر ما تمام می شود. مخصوصا در امر مهمی مانند ازدواج که طرفین پیمان محکم و دائمی را می بندند. وکیل مرتضایی همراه شما در این جاده پر پیچ خم است.

 

منبع : www.insider.com