نفقه زن بعد از فوت شوهر

 

نفقه زن بعد از فوت شوهر چگونه است؟ امروز می خواهیم در این متن در مورد نفقه زن بعد از فوت شوهر صحبت کنیم. قبلاً در سایر مقالات سایت به نفقه اشاره کردیم. نفقه به حق و حقوقی گفته می شود که مرد  باید به همسر خود بپردازد.

بسیاری از بانوان در صورتی که شوهر نفقه را نپردازد، می توانند از او شکایت کنند. اما شرایطی وجود دارد که این موضوع را دچار چالش هایی می کند. یکی از این شرایط فوت شوهر است. خیلی‌ ها نمی‌ دانند بعد از فوت شوهر جریان نفقه به کجا می کشد. ما در این مطلب قصد داریم تا اطلاعات کافی در این زمینه را به شما ارائه دهیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد با وکیل مرتضایی تا پایان متن همراه باشید.

بیشتر بخوانید : آشنایی با شرایط و ضوابط نفقه دادن

 

نفقه چیست و این حق چطور باید به زوجه پرداخت شود

طبق قانون مدنی کشور زوج بعد از ازدواج میان خود یک قراری می گذرند و آن قرار این است که در طول زندگی زوج هزینه های زوجه را در اختیار گیرد. در بعضی از موارد هفتگی و یا ماهانه به زوجه خود پولی را می دهد تا او هزینه های خود را پرداخت کند. در بعضی از موارد هم هزینه های جاری همسر خود را می پردازد.

توجه داشته باشید که طبق قانون با توجه به شرایط اجتماعی و شأن زوجه میزان نفقه مشخص می شود. چنانچه زوج نفقه زوجه را نپردازد، زن می تواند از مرد خود به دادگاه شکایت کند. در کل باید بگوییم که زوج باید برای تامین مخارج زندگی و نیازهایی که همسرش دارد اقدامات لازم را انجام دهد. این نیاز ها مانند خوراک، پوشاک سرپناه و حتی اگر بین آن ها توافقی ایجاد شود هزینه های تحصیل زوجه می باشد.

در ضمن این حقوق زمانی برقرار است که تاریخ شروع زندگی و رفتن آن ها زیر یک سقف مشخص شود. یعنی از آن زمان زوج باید تمامی مخارج زوجه خود را بپردازد. اما در بخش بعدی قصد داریم به این نکته بپردازیم که در صورت فوت شوهر نفقه زوجه چه می شود. پس با ما همراه باشید.

نفقه زن بعد از فوت شوهر

این سوال برای خیلی از افراد به وجود می آید که بعد از فوت شوهر باز هم نفقه به زن تعلق می گیرد یا خیر؟ در این مورد باید بگوییم بله تعلق می گیرد. به هر حال سال ها زندگی بین آن دو برقرار بوده و زن پس از مرگ شوهر استحقاق دریافت نفقه را دارد. اما یک سری مفاهیم و تعاریف در این زمینه وجود دارد که به آن ها اشاره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید : مشاوره حقوقی قبل از ازدواج

 

 عده وفات

نفقه زن بعد از فوت شوهر بعد از جدایی از شوهر به هر دلیلی و حتی مرگ نیاز است که زمان چهارماه و ده روز بگذرد تا عده زن گذشته و بعد از این زمان می تواند ازدواج کند. لازم به ذکر است بعد از گذشت این بازه زمانی، زوجه می تواند نفقه خود را مطالبه کند و نفقه های پیشین خود را دریافت کند.

 

نفقه زن بعد از فوت شوهر

 

این در صورتی است که زن در زمان زندگی کاملاً تمکین کرده باشد. او حتی در صورت فوت شوهر می تواند تمامی نفقه های خود را از اموال شوهر و یا بازماندگان طلب کند. توجه داشته باشید که زن بعد از فوت شوهر می تواند شکایت کند و نفقه های پیشین خود را به علاوه سهم الارث دریافت کند.

اما باز هم باید بگوییم که زمان عده در صورت تمکین باید گذشته باشد. لازم به ذکر است که این مطالبه حتی می تواند از دیه شوهر فوت شده به دلایل مختلف باشد. در ضمن زن می تواند تمام مهریه خود را از وارثان شوهر دریافت نماید.

نفقه زن بعد از فوت شوهر در صورت بارداری

خوب است که بدانید اگر یک زن از زوج خود قبل از مرگ باردار باشد و در حین بارداری زوج او فوت کند، در تمامی دوران حاملگی نفقه به او تعلق میگیرد. لذا این نفقه یا باید توسط خانواده شوهر یا از ارث میراث و حقوقی که از شوهر به جا مانده است دریافت شود.

توجه داشته باشید پس از مرگ شوهر اگر شوهر از قبل بدهکار بوده باشد، قبل از پرداخت بدهکاری او به دیگران باید نفقه همسرش پرداخت شود. در گل شما می توانید برای انجام کارهای حقوقی خود و دنبال کردن مسائل نفقه به صورت قانونی از ما کمک بگیرید. از اینجا تا پایان با ما همراه بودید بسیار سپاسگزاریم.

 

منبع : www.lawhelp.org

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *