کلاهبرداری تلفنی

 

 

کلاهبرداری تلفنی چیست؟ از جمله عناصر اصلی مباحث و موضوعات کیفری ،در عرصه حقوق کیفری ،جرم  و به تبع آن مجازات ناشی از جرم است.

طبق یک تقسیم بندی جرایم به صورت کلی به سه دسته تقسیم بندی می شوند، که یکی از این جرایم علیه اموال می باشد و جرم کلاهبرداری یکی از موارد مطرح در بحث جرایم علیه اموال است.

جرم کلاهبرداری جرم مقید به نتیجه می باشد و مانند هر جرم دیگری دارای عناصر مادی و روانی و مجازات است. با گسترش فضای مجازی و تلفنی یکی از کلاهبرداری ها کلاهبرداری تلفنی می باشد که کلاهبرداری شامل انواع مختلفی میشود که ما در این مقاله به انواع کلاهبرداری های تلفنی می پردازیم.

پس تا آخر این مقاله با وکیل مرتضایی همراه باشید.

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل فروش مال غیر در تهران

 

کلاهبرداری تلفنی چیست؟

می توانیم بگوییم که کلاهبرداری تلفنی کلاهبرداری از طریق تماس تلفنی و مانورهای اشخاص کلاهبردار صورت می گیرد

این اشخاص افراد را فریب می‌دهند و با متقاعد کردن آنها باعث دریافت وجه از آنها می شوند در بعضی از موارد درخواست کارت به کارت کردن مبلغی  به هر دلیلی باعث می‌شود که به اطلاعات حساب آنها دسترسی پیدا کنند.

کلاهبرداری تلفنی

 

انواع کلاهبرداری تلفنی کدام اند؟

امروزه در حالیکه سودجویان از راه های مختلفی اقدام به کلاهبرداری و فریب دادن دیگران می کنند، کلاهبرداری های تلفنی نیز در بین این کلاهبرداری ها رواج پیدا کرده است به همین دلیل قبل از هر چیزی باید به این نکته توجه داشته باشید که در مقابل این افراد  باید کاملا هوشیار باشید تا در دام آن ها نیفتید.

وقتی که از طرف همچین شخصی با شما تماس گرفته می شود و سعی میکند شما را با اهدای جایزه و هدیه فریب بدهند و به منظور واریز این جایزه به راحتی شماره کارت و اطلاعات بانکی شما را از شما می خواهند در صورت چنین پیشنهاد هایی شما وسوسه می شوید و فریب میخورید، اما این کلاهبرداری های تلفنی در انواع مختلف انجام می شود.

یکی از انواع کلاهبرداری تلفنی به این شکل است که کلاهبرداران با شما یک تماس کوتاه می گیرند و به سرعت این تماس را قطع می کنند متاسفانه خیلی از افراد بنا به عادت های که دارند بعد از دیدن تماس های بی‌پاسخ  با شما تماس می گیرند و معمولا به دلیل آنکه این تماس‌ها شماره های  بین المللی برقرار می شود و به محض این که تماس ها وصل می شود هزینه های سنگینی به مشترک تحمیل می شود و این خود یک نوع کلاهبرداری می باشد.

بیشتر بخوانید : بهترین وکیل جرایم رایانه ای در تهران

 

یکی دیگر از انواع کلاهبرداری های تلفنی درخواست پول به منظور یکسان سازی تعرفه اپراتور می باشد در حالی که یکسان سازی تعرفه ها و تک نرخی شدن تماس های درون شبکه ای برای اپراتورهای اول و دوم  برای مشترکان به همراه ندارد و شامل خدماتی است که توسط اپراتورها لحاظ می شود.

اما برخی‌ها اقدام به جستجوی این حجم موضوع می کنند و تماشای آنها گرفته و بابت یکسان‌سازی تعرفه درخواست هزینه می‌شود. البته اپراتورها اعلام کردند که این درخواست های کلاهبرداری بوده و نباید هزینه بابت خدمات پرداخت شود.

کلاهبرداری تلفنی

 

نکته مهم در مورد مواجهه با انواع کلاهبرداری های تلفنی

با توجه به اینکه بازار سودجویی در این روزها داغ می باشد و دریافت هزینه مازاد بر خدمات ازاین راه ها برای کلاهبرداری و  دادن کاربران استفاده می کنند.

شما به عنوان کاربر باید توجه داشته باشید که هنگام رو یا رویی با موارد این چنینی در مرحله ابتدایی هزینه ای را واریز نکنید و پس از آن موضوع را با اپراتور و مسئولان مربوطه حتماً در میان بگذارید.

اگر در بعضی از موارد مشکوک به این موضوع شده که احساس کردید مورد متناقضی وجود دارد و یا هرگاه به فرد تماس گیرنده شک داشتید بهترین راه این است که این تماس را قطع کنید. این کار کاری بسیار هوشمندانه می باشد و اصلاً بی احترامی محسوب نمی‌شود و در اکثر موارد کارشناسان معتقدند که همیشه با افراد مورد اعتماد مشورت کنید.

نتیجه گیری

کلاهبرداری تلفنی یکی از انواع کلاهبرداری ها می باشد که خودش با روش های مختلفی صورت می گیرد.

در این گونه کلاهبرداری معمولاً با تماس های تلفنی که با فرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته می شود بنا به دلایل مختلف از آن درخواست مبلغی پول می شود بهترین کار در این گونه مواقع اطلاع دادن به پلیس فتا می باشد. امیدواریم که با خواندن این مقاله خود را در مقابل اینگونه کلاهبرداری ها محفوظ کنید.

 

منبع : www.occ.gov

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *